Prawda o bananach

Prawda o bananach nag"Prawda o bananach" to warsztaty edukacyjne które zostały przeprowadzone w naszej szkole w ramach projektu "Jedz odpowiedzialnie". Uczniowie w tym dniu przynieśli do szkoły banany, każdy z nich miał naklejkę, która informowała nas o miejscu pochodzenia. Banany to owoce uprawiane na dużych plantacjach, które w głównej mierze przeznaczone są na eksport. Plantacje te, znajdują się w krajach Ameryki Łacińskiej, na Kostaryce, w Ekwadorze, Hondurasie ale także w Gwatemali, Kamerunie czy na Filipinach.

Uczniowie mając do dyspozycji mapy świata i atlasy naklejali naklejki w miejscach skąd pochodził ich owoc. Dowiedzieli się również o ciężkiej pracy kobiet i mężczyzn na plantacjach oraz o tym ile środków chemicznych używa się do opryskiwania plantacji i jakie niesie to za sobą szkody dla środowiska przyrodniczego. Niektórzy z naszych uczniów kupili banany z logo Fairtrade. Produkty z certyfikatem Fairtrade to w Polsce towar deficytowy i rzadki. Sprawiedliwe owoce, kawę czy kakao można kupić jedynie w dużych miastach, zaledwie w kilku sklepach. Produkty posiadające certyfikat Fairtrade zostały wyprodukowane zgodnie z zasadami Sprawiedliwego Handlu – rolnicy otrzymali uczciwą zapłatę oraz premię na rozwój społeczności lokalnej, zminimalizowany został także wpływ uprawy na środowisko przyrodnicze. Warsztaty przeprowadzone w szkole ukazały dzieciom jak ważny jest Sprawiedliwy Handel gdyż poza uczciwą ceną, producenci otrzymują od partnerów handlowych wsparcie, aby móc prowadzić swoją działalność w sposób zrównoważony, bezpieczny dla ludzi i środowiska, oraz rozwijać swoją społeczność na zasadach demokratycznych. Nasi uczniowie mają teraz świadomość jak ważne są "odpowiedzialne zakupy”.

Łukasz Witkowski

Izabela Puka