Polnymi drogami nad rzekę

Ornitolog 4 nagOstatnią wyprawą klasy trzeciej poświęconą tematyce ornitologicznej, była wędrówka polnymi drogami wsi do brodu na rzece Staśwince. Staświny to dziwna wieś, ponieważ położona jest wzdłuż koryta rzeki , a nie drogi. Mijaliśmy kępy kwitnącego bzu, nad którymi latały wszechobecne cytrynki. Dotarliśmy do dużej pasieki przy elektrowni wodnej. Nad klonami i kwitnącą gruszą, bzyczały liczne chrabąszcze. Dotarliśmy do  brodu, przebyliśmy po kładce rzekę i mogliśmy podziwiać dokonania bobrów. Wokół rozlegał się ptasi koncert. Podchodząc pod górkę zatrzymaliśmy się poobserwować drugą we wsi rodzinę bocianów. Właśnie jeden dorosły osobnik przyleciał do gniazda, w którym siedział drugi. Po kilku minutach oba stały i coś w nim poprawiały. Może są już młode, ale my ich z naszej pozycji nie dostrzegliśmy.

Podążając dalej dostrzegliśmy samca wróbla skaczącego po drodze. Samica ćwierkając spoglądał na nas ze szczyty budynku. Wróbelki są niewielkie, ale głośno ćwierkają. Za chwilę na drucie elektrycznym przysiadł szpak trzymając w dziobie tłustego pędraka. siedział dość długo, jakby chciał nam pokazać co upolował, kręcąc głową w lewo i w prawo. Mijając ogródki z kwitnącymi zawilcami wielkokwiatowymi słuchaliśmy świergotu wróbli, dobiegającego z pod dachówek na domach. Po łące skakał szpak z chrząszczem w dziobie. Te owady były wszędzie: pod nogami, na drzewach i nad nimi. To super uczta w czasie, kiedy wiele gatunków ptaków ma wiecznie głodne pisklęta w gniazdach. W naturze to wszystko w harmonijny sposób współistnieje. Tak kończy się pierwszy etap naszej przygody z przyrodą. Lornetki i lupy będą towarzyszyły licznym klasom naszej szkoły w zajęciach terenowych. Łąki, lasy, rzeka, jezioro i stawy mamy nieopodal, więc zielone klasy i laboratoria czekają na badaczy.

Bożena Baranowska

Marzec 2019