Grudzień miesiącem łabędzia

Labedzie nagW grudniu zazwyczaj jeziora i rzeki zaczyna skuwać lód. Odleciały na akweny wodne, które nie zamarzają  ptaki wodne. Pozostały zwłaszcza w miastach kaczki i łabędzie- ptaki piękne, dostojne, królewskie. Klasa druga zapoznała się z trzema gatunkami tych ptaków: łabędziem niemym, krzykliwym i czarnodziobym, wspomniano też o rzadkim łabędziu czarnym.

Przygotowano wiele ilustracji, przewodników, płyty z nagraniami głosów i karty pracy. Uczniowie podzieleni na trzy grupy gromadzili słownictwo do karty pracy „Ptaki wodne-łabędź niemy” powiększonej do formatu  A3. Opisywali elementy budowy ptaka, które są przystosowaniem do życia w wodzie. Wysłuchali nagrań głosów i dokonali opisu łabędzia niemego. Następnie wykonano figurkę tego wielkiego ptaka z origamii. Było to trochę trudne ale Alan, Natan i Krzyś wykonali to znakomicie. Układanie tangramu łabędzia było proste.  Zajęcia  o białych ptakach, bohaterach „Brzydkiego kaczątka” zakończyły się zrobieniem dziobów z żółtego kartonu i zabawą ruchową z przelotem łabędzi z jednego zbiornika wodnego na drugi. Grudzień to też miesiąc rozpoczynający trudny okres w życiu ptaków, które zostają u nas na zimę. Na wcześniejszych zajęciach uczniowie w prezentacji multimedialnej i lekcji komputerowych poznały ptaki i ten sezon. Teraz przyszedł czas na działanie. Rodzice pod wpływem namowy dzieci wykonały do szkoły wspaniałe karmniki, niektóre tak wielkie, że  będą dużą stołówką wielu ptaków. Karolina, Jakub i Kinga przynieśli karmniki i zboże. Zamieszczono je przed szkołą, w zacisznym miejscu na trawniku, widocznym z okna klasy. Zaczęło się systematyczne  dokarmianie i ciekawa obserwacja życia ptaków w okresie zimowym. Sprawdzimy poprzez obserwacje jakie gatunki odwiedzą „ptasie bufety” tej zimy.

Zajęcia przeprowadziła: Agnieszka Zawadzka