Pierwszaki i ptaki

Pierwszaki i ptaki nagTemat upierzonych zwierząt klasa I rozpoczęła od pogadanki na temat wrony przy okazji wprowadzenia pisania litery „w”. Omówiono rodzaje krukowatych: wrony, kawki, gawrony, sroki, sójki, kruki. Wysłuchano z płyty nagrań głosów tych ptaków. Dzieci naśladowały ich głosy, lot w zabawie ruchowej oraz orientacyjnej „Kawki i kominy”. Kolejne zajęcia zapoznały z życiem i wyglądem ptaków spotykanych na podwórku i spacerach po lesie(sójka, zięba i dwa gatunki sikorek: modraszka i bogatka). Kolorowanie wg wzoru kart pracy w formacie A3 (scenariusz nr 3 „Ptaki w edukacji wczesnoszkolnej” było miła zabawą. Oliwka przyniosła karmnik do klasy wykonany przez tatę i dziadka więc omówiono i przygotowano ptasią stołówkę.

Dzieci przyniosły kaszę, zboże i nasiona słonecznika. Oliwka jako darczyńca karmnika jako pierwsza rozpoczęła dokarmianie ptaków w stołówce zawieszonej na modrzewiu pod oknem klasy. Omówiono na kolejnych zajęciach budowę ptaka na przykładzie bociana białego. Ptaki można zobaczyć również nocą. Należą do nich np. sowy. Te ciche łowczynie myszy były tematem kilku kolejnych zajęć. Kolorowe ilustracje zapoznały z licznymi gatunkami sów( puszczyk, płomykówka, puchacz, sóweczka, sowa sniezna). Zajęcia komputerowe uatrakcyjniły rozróżnianie ptaków od ssaków i zapoznały z grami przyrodniczymi. Rysowanie puchacza nie sprawiło dzielnym maluchom trudności i podobizny największej z naszych sów zawisły na tablicy. Zabawa ruchowa w „łowy sowy” rozprostowała „skrzydełka” pierwszakom, które spokojnie wysłuchały nagrań nawoływań sów i obejrzały  film o zwierzętach lasu. Następne zajęcia  ornitologiczne wspólnie z klasą trzecią oparte były o prezentację multimedialną „Nasze ptaki”. Zaprezentowano ptaki odlatujące(słowiki, szpaki, kukułki i spędzające zimę w naszym kraju( jemiołuszki, zięby, sroki, wróble, jarząbki, gawrony).

Zajęcia przeprowadziły: Anna Kamińska, Wioletta Bujnowska, Bożena Baranowska.

Październik 2019