Zajęcia ruchowe i wykorzystaniem TIK

Nasze ptaki nagJesienią cichnie w lesie, nad łąką i jeziorem, ale na podwórku i polu słychać ćwierkanie i krakanie. Większość naszych ptaków odlatuje w cieplejsze kraje, zostają tylko te, które mogą przetrwać, dość trudne warunki pogodowe. Poznajmy bliżej życie ptaków z naszego otoczenia. Nauczyciele uczący w  klas I-III przystąpili do pracy. Dwoje zapisało się do Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków i otrzymało bezpłatnie wspaniałe materiały: 10 kompletów puzzli, teczki z ilustracjami, foliogramy, płyty z filmami i głosami ptaków, scenariusze zajęć. Wykorzystamy to w najbliższym czasie do przeprowadzenia ciekawych zajęć przyrodniczych. Czekając na powyższe materiały przeprowadziliśmy zajęcia w oparciu o posiadane zasoby. W klasie drugiej zajęcia komputerowe przebiegły z wykorzystaniem TIK (tablicy multimedialnej, laptopów i strony z prezentacjami).

Uczniowie zawiesili na tablicach ilustracje ptaków odczytując ich nazwy. Następnie Pani Zawadzka przedstawiła prezentację „Ptaki w czterech porach roku”. Na tablicy pojawiały się zdjęcia ptaków, gniazd, piskląt, słychać było klęgor żurawi i stukanie dzięcioła, podziwiać można było taniec żurawi i fragmenty życia ptaków w różnych porach roku. Następnie uczniowie otrzymali nazwę strony, na którą weszli i mogli bliżej zapoznać się z życiem i wyglądem ptaków w formie zabawowej. W domu mieli kontynuować zadanie. Lekcja wstępna w klasie trzeciej przebiegała w formie ruchowej, ponieważ realizowana była na w-f. Na mapie zwierząt Polski wskazano terem Warmii i Mazur. Odczytano z legendy jakie ptaki żyją na tym terenie i są pod ochroną. Zabawa ruchowa w łowy orła bielika, kormorana, żurawia, bociana była bardzo żywiołowa. Wyszukano i pogrupowano ptaki na ilustracjach i zapisano odpowiedzi do pytań: Dlaczego ptaki odlatują? Jakie ptaki zostają u nas na zimę i dlaczego? To początek nowej ornitologicznej przygody w klasach I-III. Dalsze relacje w realizacji "ptasich" tematów znajdą się w zakładce Projekty.

Bożena Baranowska