Akademia Przyjaciół Pszczół na 5

Akademia Przyjaciol Pszczol nagKolejną wiosnę zaprzyjaźniamy się z pszczołami. Dzięki akcji "Z Kujawskim pomagamy pszczołom", możemy  wzbogacać wiedzę oraz swoje materiały metodyczne w wiadomości o pszczołach. Nasza szkoła, kolejny rok działa w Akademii Przyjaciół Pszczół W obronie owadów i innych zwierząt na Dzień Wiosny odbył się marsz z transparentami do sąsiedniej wsi, głosząc sprzeciw zwyczajowemu wypalaniu traw.  W klasie II i III przypomniała sobie Pięć Zasad Przyjaciół Pszczół w  praktyczny sposób- do każdego punktu wykonano prace plastyczne, z których powstał plakat na korytarz.

Zajęcia w terenie: posiano miododajne rośliny na klombach (ogórecznik, nasturcje, groszek), rozmieszczono domki dla dzikich pszczół w ogrodzie.  Wstawiono dwa odnowione ule (z nowymi ramkami) do "zielonej klasy", aby zamieszkały tam pszczoły oraz zasadzono rośliny na klombach- 5m(śnieżyczki, pysznogłówki, dzwonki, białe fiołki). W trakcie warsztatów klasa VI, II i III poznała rodzaje miodu, omówiono zagadnienie "Po co nam pszczoły?" oraz "Co otrzymujemy dzięki pracy pszczół?". Wykonano: papierowe kwiaty, plakaty, przygotowano referat o znaczeniu owadów w procesie zapylania, wypełniano w grupach karty pracy, wycięto postacie pszczoły miodnej, zebrano okazy: gałązki bawełny, miód akacjowy i lipowy, świece z wosku, ziarna kawy, owoce. Węza posłużyła do wykonania pachnących świeczek i ramek. Wykonano testy na jakość miodu. Zajęcia w terenie z obserwacją przez lupę pracy pszczół na kwiatach wiosennych, mniszku, klonie i drzewach owocowych- pszczół miodnych było mało, więcej trzmieli i dzikich pszczołowatych. Aby  zrozumieć rolę zapylania, po pogadance była zabawa ruchowa "Kwiaty i pszczoły". Klasa druga przygotowała piosenkę "Pszczoły na wrotkach". Poznawanie życia tych pracowitych i bardzo potrzebnych w życiu przyrody owadów jest naszym obowiązkiem. Jeszcze kilka lat temu, gdy kwitły drzewa owocowe, mniszek  pospolity (mlecz), klon to brzęczenie słyszane wokół było oczywiste. Teraz klasa druga, trzecia i szósta odbyła wiele wycieczek i zajęć w terenie i spotkała niewiele okazów pszczoły miodnej. Czy  inni też to zauważyli?

Lekcje z "pszczołami" przeprowadziła: Agnieszka Zawadzka i Bożena Baranowska

Kwiecień 2019