Edukowanie to podstawa

Edukowanie to podstawa nagKwiecień, to wiosenny czas a wiosna to porządki. Aby je robić trzeba mieć taką potrzebę. Bierze się ona ze zrozumienia konieczności ładu, piękna, estetyki i spokoju wewnętrznego. Zrozumieć to poznać. Chcemy, aby młode pokolenie segregowało odpady, wiedziało co to śmieci i dbało o przyrodę, to musimy im to pokazać i wskazać konkretny efekt różnych działań. W tym celu przeprowadziliśmy kilkanaście zajęć z różnych dziedzin ekologii i przyrody.

Oto tematy:

1. Pszczoła w środowisku - po co są pszczoły? Co produkują? Referat  w klasie VI na temat gatunków owadów zapylających, rodzajów miodu. Uczniowie sprawdzili naturalność miodu za pomocą dwóch metod(wody i stożkowatości), dotykali węzę i wyroby z wosku.
  2. Co mamy z pracy pszczół? Klasa III uczestniczyła bardzo aktywnie w ubiegłym roku w Akademii Przyjaciół Pszczół i dobrze zna pracowite owady. W trakcie warsztatów wykonali w grupach prace, dotykali i wąchali produkty, które mamy dzięki pszczołom, zapoznali się z pojęciem "zapylania", wykonali własnoręcznie świeczki z wosku(węzy pszczelej), odbyli kilka wycieczek  w teren uzbrojeni w lupy. Niestety, z notatek wykonanych w czasie obserwacji wynika, iż w całym sadzie zauważono tylko 4 pszczoły miodne, kilka trzmieli i sporo dzikich pszczół. Ciekawostką była wierzba z mszycami i mrówkami. Trzecioklasiści zawzięcie przyglądali się mrówkom "dojącym" mszyce.  Skrzypy pamiętające czasy dinozaurów i pylące na wietrze, też na chwilę skupiły ich uwagę.
  3. Zajęcia sobotnie z pięcioma zasadami pomocy pszczołom i zapoznanie się z przewodnikiem "Ogród ostoją zwierząt". Wykonywanie ozdób z gliny.
  4. Recykling. Wszystko o puszce i aluminium. Zasoby kopalne i odnawialne. Kiedy aluminium było droższe od złota. Wypełnianie w parach kart pracy.
  5. Baterie. Jakie baterie kupować i do czego? Dlaczego bateria to "cichy truciciel? Rodzaje baterii i akumulatorki. Pogadanka z pokazem i wyszukiwaniem w Internecie wiadomości o bateriach i ich wpływie na zdrowie ludzi i środowiska, jako przygotowanie do zaplanowanego  "bateriopokazu".
  6. Zwierzęta naszych lasów. Poznanie gatunków  zwierząt, wykonanie pracy plastycznej obrazującej wybrane zwierzę, wystawka prac i charakterystyka ukazanego bohatera lasu.
  7. Życie dawniej i dziś. Przedmioty codziennego użytku w naszym otoczeniu, ich żywotność, funkcjonowanie i uzależnienie od elektryczności. Jeśli elektryczność to prąd, a prąd to elektrownie, a elektrownie dzieli się na funkcjonujące na zasobach kopalnych i odnawialnych. Rodzaje źródeł odnawialnych. W historycznym aspekcie ukazanie bezsilności człowieka współczesnego w obliczu braku energii. W Staświnach dawno temu był młyn wodny(został jeszcze jeden kamień młyński) oraz wiatrak. Teraz mamy hydroelektrownię.

Bożena Baranowska