Eksperymentalne zajęcia

Eksperymentalne zajecia z OZE nagUczniowie klasy V w czasie zajęć koła przyrodniczego  poznali w jaki sposób można wykorzystywać energię odnawialną i jakie są z tego korzyści dla środowiska. Podzieleni na grupy przeprowadzali doświadczenia i wysnuwali wnioski. Pierwsze zadanie polegało na skonstruowaniu koła wodnego mające na obwodzie łopatki. Następnie z przygotowanym kołem dzieci udały się nad rzekę  wykorzystując jej nurt obserwowały jak obracają się łopatki poruszane siłą naporu wody.

W dawnych czasach koło wodne stosowano do napędu młynów wodnych i narzędzi wykorzystywanych w kuźniach. Z historii wiemy, że w Staświnach również używano energii wody do  istniejącego kiedyś młyna oraz kuźni. Kolejne zadanie polegało na zebraniu suchych gałązek, rozdrobnieniu ich w taki sposób aby uzyskać masę podobną do peletu. Po podpaleniu gałązek dokonano obserwacji unoszącego się dymu z paleniska. Był on jasny, co świadczy o tym, że spalanie biomasy nie emituje do atmosfery takich  zanieczyszczeń jak spalanie węgla. Po powrocie do klasy grupa pierwsza pracowała przy budowie prawdziwej eko-solarnej stacji. Dzieci zmagazynowały energię słoneczną i uruchomiły lampę led oraz wiatrak. Zestaw pozwolił  zapoznać się z  tajnikami ekologicznych baterii słonecznych i oczywiście służy do popularyzacji pro-ekologicznego myślenia. Druga grupa konstruowała wiatraki z papieru. Wiemy, że wiatr jest za darmo i jest źródłem niewyczerpalnym w przyrodzie. Zajęcia były bardzo ciekawe i poprzez eksperyment oraz zabawę dzieciaki odkryły tajemnicę odnawialnych źródeł energii.

Izabela Puka

Październik 2019